Cast Ajanslardan Sadece Oyuncu Mu Olunur?

Cast ajans denildiği zaman akla ilk olarak sinema filmleri, dizi filmleri ve reklam filmleri ve bu filmler içerisinde yer alan oyuncular gelse de cast ajans firmalarının hizmet alanı oldukça geniş olmak ile birlikte katalog çekimleri, fuar hostesliği, ürün tanıtımı, stand hostesi gibi projeler için de eleman sağlamakta olup aynı zamanda moda evleri ve tasarımcı defileleri için de model sağlamaktadırlar. Bu sebeple kişi kataloglarını oldukça genişletmeye çalışmak ile birlikte her hizmet alanına özgü özelleştirilmiş kişi katalogları yaratmaktadırlar. Bu gibi projeler için yapılacak olan yeni bir çalışmada proje sahibi müşteriler cast ajans firmalarına brifingler vererek istedikleri özelliklere sahip oyuncu, model ya da hostesi kişi katalogları içerisinden belirlemektedirler.

 

Oyuncu, model ya da iş sahibi olmak isteyen kişiler cast ajans firmalarına başvurular sağlayarak cast ajans firmalarına kayıt olabilir ve farklı iş imkanlarına dahil olabilirler. Cast ajans firmaları oyuncu adaylarını tercih ederken herhangi bir fiziki özellik, yaş ve eğitim durumu aramazlar iken model adayları için bazı kriterleri mevcut olmaktadır. Bu sebeple model ya da fuar hostesi olmak isteyen kişilerin fotojenik yüz hatlarına sahip, uzun boylu ve kiloları ile boylarının orantılı olması oldukça önemlidir. Cast ajans firmaları başvuruları değerlendirmeye aldıktan sonra değerlendirmesi olumlu sonuçlanan kişiler cast ajans firmalarına giderek kayıt işlemlerini tamamlamalılardır. Aksi halde ajansın kayıtlı üyesi olarak anılmayacaklardır.

Cast ajans firmaları ile kayıt işlemleri tamamlandıktan sonrasında, ajansın yönlendirmesi ile kişi kataloğuna eklemek açısından profesyonel çekimlere yönlendirilecek olan kişiler gerek cast ajans firmalarının kendi bünyelerinde gerek ise anlaşmalı oldukları profesyonel fotoğrafçı veya stüdyolar ile çekimlerini gerçekleştirirler. Yapılacak olan bu çekimler ücretli olmak ile birlikte çekim ücretleri kişilerin kendilerine aittir. Bahsi geçen çekim ücretleri bir defaya mahsus tahsil edilmektedir. daha sonrasında ise cast ajans firmaları içerisinde kişisel olarak takip edilen kayıtlı üyeler yatkın oldukları alana göre yönlendirilmekte olup herhangi bir eksiklikleri belirlendiği takdirde cast ajans firmaları tarafından eğitim almaya yönelik çalışmalar sergilerler.