Çocuk Oyuncuların Herhangi Bir Proje İçin Uygun Görüldüğü Anda Sosyal Hakları Nelerdir

Günümüzde eskiye nazaran çocuk oyunculuğuna daha fazla önem verilmekte ve çocuk oyuncu sayısı her geçen gün hızla artmaktadır. Yapımcılar, yönetmenler de çocuk oyunculara çok daha fazla önem vermekte ve senaristler de gelişen çocuk oyunculuğu kalitesinden ötürü çalışmalarına çocuk oyunculuklarını da daha sık dâhil etmektedir. Hal böyle olunca aileler için değerli olan çocukların hakları hakkında kafalarda sorular oluşmaktadır. Sosyal haklarının korunması, bilgi gizliliği ve çocuk oyuncularına has hakların neler olduğu hakkında oluşan bu soru işaretleri ailelerin çocuklarının geleceği hakkında endişelenmelerine neden olmaktadır. Gelecekte başarılı bir oyuncu olacağına inanan aileler çocuklarının bu yeteneklerini değerlendirmeleri için cast ajanslarına başvurur ve burada tüm gizliliklerin ve hakları temin ederler. Hali hazırda cast ajanslarına başvurular 18 yaş altı için aile desteği ve izni olmadan gerçekleşmediğinden dolayı ilk etapta tüm problemlerden kurtulurlar. Fakat bir yapımla bir proje için kabul edilen çocuklarının hakları hakkında yeni soru işaretlerine sahip olurlar.

Seyirciler için çocuk oyuncular daha sempatik ve daha izlenilir olduğunda yapımcılar çocuk oyunculara çok önem vermektedir. Her geçen gün artan çocuk oyuncular, yetenekleri ve oyunculuk performanslarıyla da gönüllere taht kurmayı başarabilmektedir. Bu nedenle yapım şirketleri de bu hakları sonuna kadar çocuk oyuncularına vermektedir. Bununla birlikte bakanlık tarafından sağlanan bir koruma da söz konusudur. Yasal yönetmeliklerin söz konusu olduğu bir durum olduğundan dolayı da daha dikkatli olunmaktadır. Hiçbir profesyonel iş yapan kişi ve kurumlar illegal işlere bulaşmak istemez ve prestijlerine leke sürmeye yeltenmezler.

Çocuklar gelişmekte olan insanlar olduğundan dolayı kesinlikle küçük bir yetişkin gözüyle düşünülemez. Gelişim süreçlerini yerinde geliştirebilmeleri için oyunculuk yapacak çocuklar her zaman daha az iş gücüyle görevlendirilir ve esnek bir çalışma saati belirlenir. Bu esnek saat tabi ki de belirli saatler içerisinde gerçekleştirilir. Ayrıca yapımcılar çocuk oyuncularına günlük SSK girişi yapmakta ve ilerde emeklilik gibi değişikliklerden etkilenmeleri önlenir. Okul çağında olan çocukların çalışmaları hem okullarına hem oyun zamanlarına engel olmayacak bir şekilde planlanır.

Kaynak: