Fotomodellik İçin Gereken Özellikler Ve Yaş Sınırı

Günümüzün en revaçta olan mesleklerinden birisi fotomodelliktir. İnsan ihtiyaçları gün geçtikçe artmış ve reklam sektörü önem kazanmıştır. Bu sektörün önem kazanmasıyla oyunculuk mankenlik ve fotomodellik de doğru orantılı olarak önem kazanmıştır. Fotomodel olmak için bir yaş sınırı yoktur. Her kesime hitap edecek reklam olduğu gibi yine her kesime hitap edecek iş imkanı da mevcuttur.

Fotomodel olmak için aranan bazı kriterler me mevcuttur. Bunlardan ilki iş programınızı düzenli ve güvenli bir şekilde sürdürmek için bir cast ajansına kayıt yaptırmaktır. Ajans sizin için işlerinizi programlı olarak yoluna koyar ve işlerinizi kolaylaştırır. Bir diğer kriter kaliteli ve güvenilir referanslar olmalıdır. Sizinle çalışmak isteyen firma referanslarınıza güven bağıyla bağlanmalıdır. Daha önce yaptığınız işler sizin firma gözünde negatif ya da pozitif algı bırakmanıza sebep olur. Bu sebepten iş seçiminde her zaman daha çok seçici davranmak gerekir. Yapılabilecek herhangi bir hata kimliğinize olumsuz bir rapor olarak aktarılır. Fotomodellik bir ekiple yapılır. Ekiple uyumlu olmak yapılan işin kalitesini doğrudan etkiler. Model, kuaför, makyöz, ışık, fotoğrafçı bir uyum içinde pürüzsüz ilerleme içinde olmalıdır. Yapılan her iş için sistematik, prensipli ve disiplinli olmak gerekir. Disiplin bireye, sosyal bir saygı kazandırdığı gibi aynı zamanda güven de sağlar. Mekan ve fotoğrafçıyla modelin uyumu çok önemlidir. Bu unsurlardan bir tanesinde aksaklık olduğu zaman istenilen iş ortaya çıkmaz. Sorunsuz bir uyum başarılı bir iş demektir.

Fotomodellik için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Tüm yaşlar için iş imkanı mümkündür fakat aranan kriterler vardır. Fizik ölçülerinin işe uygun olması bunların başında gelir. Buna bağlı olarak kendinden emin bir duruş çok önemlidir. Verilen pozdan, yapılan jest ve mimiklerden emin olarak davranmak inandırıcılığı ve samimiyeti artırır. Göründüğü kadar kolay olmayan bu sektör de çalışkanlıkta önemli faktörler arasındadır. Örneğin yoğun geçen bir gün sonrasında yapılacak bir çekimde günün tüm stresini ve yorgunluğunu kadrajın dışında bırakmak gerekir. Problemleri işe yansıtmamak profesyonelliğin gereğidir. Bunların eğitimi ve olması gerektiği gibi sürdürülmesi için profesyonel cast ajansları ile çalışmak gerekir.

Kaynak: http://dizioyuncuajansi.com/cast-ajanslarinda-model-olmak-icin-yapilmasi-gerekenler/