Mankenlikte Zarafetin Önemi

Mankenlik mesleği sanıldığının aksine çaba ve özen gerektiren bir meslek grubudur. Mankenlik belirli özellikleri sağlamayanların kolaylıkla yapamayacağı bir meslektir. Yoğun bir çaba ve özen ile öğrenilebilecek mankenlik mesleği günümüzde oldukça popüler ve birçok gencin hayallerini mankenlik mesleğini yapmak süslemektedir. Pek çok genç hayallerini gerçekleştirmek ve kariyerini yükseltmek amaçlı bu mesleği yapmak istemektedirler. Kolaylıkla kariyer sahibi olunamayan mankenlik mesleği yoğun ilgiden sonra ünlü markalar tarafından aranan yüz olursunuz ve kariyer merdivenlerini hızla çıkmaya başlarsınız. Bu kariyere ulaşmak için öncelikle bir cast ajansına başvuruda bulunabilir ve ilk adımı atmış olursunuz.

Manken olmak isteyenlerin belirli şartları karşılaması gerekir. Erkek manken olmak için sizden istenilen şartlar belirlidir. Boyunuz ideal erkek boyu olarak kabul edilen 1.80’in altında olmamalıdır. Bacak boyunuz ve şekliniz ideal olmalı ki göze hitap etsin. Gövdenizin ve omuzlarınızın geniş olması gerekir. Fotojenik olmalısınız ve podyumda yürümeyi bilmeniz gerekir. Kadın manken olmak içinse kadınların ideal boy ortalaması olan 1.70’in altında olmamalı. Bacak boyunuz ve şekli önemli bir etkendir.  Göğüsler küçük, kalçalar dar, belinizin ise ince olması, fotojenik olup poz vermeyi ve podyumda kendinizden emin bir şekilde yürümeniz beklenir sizlerden. Erkek manken ve kadın manken olmak için aranan ortak şartlar ise fiziki olarak ideal ölçülere sahip olunması, mankenlik eğitimini mutlaka almış olmak, bir cast ajansına kayıt olmuş olmanızdır. Aynı zamanda daima güler yüzlü olmak ve etrafa pozitif enerji yaymak, aksesuarları ve kıyafetleri olması gerektiği şekilde taşımak ve en önemlisi disiplinli olmak aranan ortak şartlardır.

Manken olmak için gereken şartların yanı sıra farklı bir konu da vardır. Sizden istenilen en büyük yetenek sizde bulunan zarafeti insanlara yansıtmanız.  Zarafet deyince akla gelenler kibar olmak ve nazik olmaktır. Zarafeti açıklayacak olursak içinde güzellik bulunmak ve çevresini bu güzellik ile donatmak, çevresindekilere iyi davranmamak ve kaprisli olmamak ile açıklayabiliriz. Manken olmak için gereken tüm özellikler zarafetin içine sığmıştır. Mankenlik mesleği için zarafetin önemli olma nedeni ise manken ve modeller sürekli olarak göz önünde bulunurlar ve insanlar tarafından sevilirler. Zarafeti olmayan bir manken kariyerinde bir ilerleme kaydedemez.

Kaynak: http://www.reklamajanslaribasvuru.com/model-olmak-icin-gereken-5-onemli-kriter/