Oyunculukta Yaş Sınırlaması Var Mıdır?

Oyunculuk en kapsamlı meslekler arasında yer almaktadır. Kelime anlamı kişi tarafından herhangi bir rol ya da karakterin canlandırılmasıdır. Oyunculuk bir başka deyişle hayatın içinden olan sahneleri seyirciye sunmaktır.

 Ajanslarda oyunculuk yapılabilecek mecraların sayısı bir hayli fazladır. Televizyon oyunculuğu bu mecraların en çok bilinenlerinden biridir. Oyuncular televizyon kanallarında yayınlanan pek çok reklam filmi dizi ve sinema filmlerinde yer almaktadır. Oyunculuk hayatın içinden bir meslek olduğu için bu mesleğe herhangi bir yaş sınırlaması koymak mümkün değildir. Kişiler oynadıkları role uygun yaşa sahiplerse rolün hakkını verebilirler. Ayrıca bir ailenin temelleri düşünüldüğünde anneden babaya dededen ablaya kadar her yaş grubundan birey olduğu görülmektedir. Aynı şekilde bir dizide yer alan aile tiplemesinde de her yaş grubundan oyuncuya ihtiyaç duyulması oldukça normaldir.

 Ajanslarda televizyon oyunculuğuna ek olarak son zamanlarda internet platformlarında da oyunculuk yapıldığı görülmektedir. Bu oyunculuklar televizyon oyunculuklarına göre biraz daha amatörce işlerdir. İzleyici kitlesi de yaş olarak çok büyük değildir. Bu sebepten ötürü internette faaliyet gösteren oyuncuların da yaş grupları hemen hemen aynı düzeydedir. Fakat oyunculuklarının gelişmesi açısından bu mecralarda faaliyet gösteren gençlerin desteklenmesi ve sektöre katılmalarında önlerinin açılması gerekmektedir.

Bu işin diğer bir alanı ise tiyatro oyunculuğudur. Tiyatro oyunculuğu büyük ezberler içermektedir. Ayrıca bu oyunculukta dizi oyunculuğundaki gibi set aralarında dinlenme ya da set saatlerini ayarlama seçenekleri bulunmamaktadır. Genelde oyunlar çok kalabalık kadroları içermediğinden ötürü oyunda yer alan herkese büyük bir iş düşmektedir. Tiyatro oyunculuğu yapmak bu açıdan daha zorlayıcı olabilmektedir. Özellikle yaşını almış tecrübeli oyuncular tiyatroyu çok sevmelerine rağmen sürekli oyun sergileyememektedir. Genel olarak yaş kısıtlaması vermek doğru değildir fakat tiyatro oyunculuğunun yorucu olması ve turneler içermesi her yaş grubundan insanın tiyatro yapabilmesini engellemektedir.

Dizi oyunculuğunda oyuncunun rol kabul ederken canlandıracağı karakteri iyi tahlil etmesi gerekmektedir. Kendi olduğu yaştan çok küçük karakterlere hayat vermeye kalkan oyuncular inandırıcılıklarını kaybetmektedir. Bunun yerine yaşlarına uygun ve altından kalkabilecekleri rolleri seçmeleri tavsiye edilmektedir.