Prodüksiyon Şirketlerinin Oyuncu Seçerken Dikkat Ettiği Şeyler

Oyunculuk sektörü, son zamanlarda çok yoğun ilgi gören sektörlerden biri haline gelmiştir. Küçük büyük demeden herkesi bir anda bu sektörün içinde bulabiliriz. Oyunculuk, genelde bazı insanların küçük yaşlardan itibaren hayalini kurduğu ve yapmak istediği bir meslektir. Dizilerde, filmlerde ya da reklam projelerinde oyuncu olarak rol almayı isteyen çok sayıda aday bulunmaktadır. Bu adaylar, oyuncu olmak için ellerinden geleni yapmakta ve hayallerine ulaşmaya çalışmaktadırlar. Oyunculuk, gerçekten isteyen adaylar için çok güzel bir meslektir diyebiliriz.

Oyunculuk yapmak isteyen adaylardan bazıları okullara giderek, bazıları da kurslara giderek kendilerini geliştirmeye çalışırlar. Bu mesleği yapabilmek için gerekli olan şey ise yetenek sahibi olmanızdır. Yetenekli olmayan bir adayın oyunculuk yapması pek mümkün olmayabilir. Çünkü oyunculuk, tamamıyla yetenek isteyen bir meslektir. Günümüzde dizi, film ve reklam projelerinde her zaman farklı yüzler görmekteyiz. Bu yüzleri, prodüksiyon şirketleri cast ajansları aracılığıyla seçmektedir. Prodüksiyon şirketleri, genelde ihtiyaç duydukları yüzleri cast ajanslarının kataloglarını inceleyerek seçmektedirler. Bu katalogda yer alan adaylar ise oyuncu olmak isteyerek cast ajanslarına başvuruda bulanan kişilerdir. Oyuncu olmak isteyen adaylar cast ajanslarına başvuru yaparlar. Bu başvurular değerlendirilir ve uygun bulunması durumunda adayların fotoğrafları cast ajans kataloglarında ve internet sitesinde yayınlanır. Bu kişiler fiziksel olarak, prodüksiyon şirketleri tarafından beğenilirse deneme çekimleri gerçekleştirilir. Deneme çekimlerinde bu şirketlerin dikkat ettiği ve üzerinde durduğu konu kişinin yetenekleridir. Bu adaya çekimlerde, bazı roller verilerek bu rolleri canlandırması istenir. Adayın rolü nasıl canlandırdığına bakılır ve ona göre karar verilir. Çekimlerde adaylara gül, ağla, üzül, sevin, pişmanlık duy, şaşır gibi komutlar verilerek bu duyguları karşı tarafa nasıl aktarabildiğine bakılır. Eğer aday bu canlandırmaları başarılı bir şekilde yapabilirse oyuncu olma şansını yakalayabilir.

Yani oyuncu olmak için hem fiziksel görünümünüzün hem de yeteneklerinizin yeterli olması gerekmektedir. Aksi takdirde oyunculuk sektörüne girme gibi bir şansınız bulunmayabilir. Yeteneklerinize ve fiziksel görünümünüze güveniyor ve oyuncu olabilirim diyorsanız bir cast ajansına başvuru yaparak hayallerinize doğru büyük bir adım atabilirsiniz.

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir