Casting Çocuk Ajanslarının Dizilerde ve Filmlerde Taşımakta Olduğu Önem

 

Bazı insanlar çocuklarının erken yaşlarda ünlü olmasını istemektedir. Bazen de bu istek çocukların kendisinden de kaynaklanabilmektedir. Yahut da bazı yapımcıların ya da cast ajansları uzmanlarının denk gelmesi sonucu gördüğü çocuklardaki ışığın değerlendirmesi amacıyla, cast ajansları çocuk oyunculara şans vermektedir.

Daha küçük hatta bebeklik yaşlarında çocukları alarak, yetiştiren ve onlara oldukça güzel bir kariyer hazırlamakta olan çocuk cast ajansları, bazı eğitimler vermekte ve çocuğun gelişimini sağlamaktadır. Aileler çocuklarını cast ajanslarına kayıt ederek, çocuklarının hem güzel yetişmesini hem de ünlü olmalarını hedeflemektedir. Cast ajansları ise bu çocuklara nezaket kurallarından, oyunculuk ve sahne kurallarına kadar birçok alanda eğitimler vererek, çocukların gelişimini sağlamaktadır. Çocuk cast ajansları, başvuru yapmış olan çocuk adayları değerlendirerek, kategorilere koymaktadır. Her yaş gurubundan çocuğu bünyesinde barındırabilme özelliğine sahip olan casting çocuk ajansları, çocukların kariyer gelişimini oldukça önemseyerek gerekli tüm işlemleri yapmaktadır. Kategorileme işlemi yapıldıktan sonra çocuk oyuncu adayları eğitimler alarak, oyunculuk konusunda bilgilendirme ve bu işi meslek edinmeleri sağlanmaktadır. Aldıkları eğitimler sonrasında çocuk oyuncu adayları, denenmekte ve bu denemelerle de çocuk oyuncu adayının özellikleri ve yetenekleri keşfedilmektedir. Bunlardan sonra ise cast ajansı çocuk oyuncu adayının hangi rollerde daha etkili olacağı, hangi alanlarda kendini gösterebileceği konusunda bir kariyer planlaması çizerek, çocuk oyuncunun çıkacağı yol belirlenmektedir. Çocuk oyuncunun adayının izleyeceği yol da belirlendikten sonra artık çocuk oyuncu adayı, filmlerde ve dizilerde oynamak için hazır hale gelmiştir. Daha sonrasında yapımcı şirketler cast ajanslarından oyuncu talebinde bulunacaklardır. Cast ajansları da rol için ellerindeki en uygun çocuk oyuncu adaylarını değerlendirmeye alarak, yapımcıya bu adayların birer tanıtım videolarını sunacaklardır. Bu şekilde yapımcı şirket çocuk adaylar içerisinden bir seçim yaparak, role uygun olan kişiye bu film ya da dizide şans verme imkanı tanıyacaklardır.

Cast çocuk ajansları ayrıca çocuk oyuncu adayının menajerliğini de üstlenmekte ve bu şekilde çocuk oyuncu adayı hayatına bu meslek üzerinden hiç uğraşmadan rahat bir şekilde idame ettirebilecektir.

Kaynak: http://www.castistanbulajans.net/oyunculuga-baslamanin-yasi-yoktur/