Doğru Cast Ajansı Seçimi Nasıl Olur?

Cast ajansları, oyuncu, model ve figüran olmak isteyen adaylar ile oyuncu arayışında olan prodüksiyon şirketleri arasında bağ kuran, onları bir araya getiren firmalardır. Bu firmalar hem yurtiçinde hem de yurtdışında hizmet vermektedirler. Oyuncu ya da model olmak isteyen adayların  en çok tercih ettiği seçeneklerden birisi olduğu gibi yapımcıların da gözdesi haline gelmiştir. Cast ajansları olmasaydı yapımcıların oyuncu arayışı çok zorlu bir süreçten geçebilirdi ama bu ajanslar sayesinde hem adaylar oturduğu yerden başvuru yapabiliyor, hem de yapımcılar kolaylıkla aradıkları kriterlere uygun adaylara ulaşabiliyorlar.

Cast ajansları, gerçekten bu konuda yardımcı olan bir unsur olarak görülebilir. Fakat doğru cast ajansı seçimini yapamazsanız, karşınıza büyük engeller çıkabilir. Peki doğru cast ajans seçimi nasıl olur? Günümüzde cast ajansı adı altında çalışan bir sürü firma bulunmaktadır. İnsanlar bunların hepsinin aynı görevi gördüğünü düşünerek herhangi birine başvuru yapıp geçiyorlar. Ama her cast ajansı aynı görevi görmez. Bazıları son derece güvenilir, kaliteli hizmetler veren, müşterilerini asla mağdur etmeyen ajanslarken; bazıları ise sadece insanları kandırmak için, kendi çıkarlarını göz önünde bulundurarak kurulmuş firmalardır. Bunlara firma demek bile doğru olmayacaktır. Bunları ayırt etmek, insanlar için zormuş gibi görülebilir. Ajans seçimi yaparken bazı faktörleri göz önünde bulundurmanız ve seçimlerinizi buna göre yapmanız gerekecektir. Bu faktörlerden birisi sizden aldıkları ücrettir. Cast ajanslarının bazıları başvuru yapan adaylardan ücret talep etmez iken bazıları da belli bir ücret talebinde bulunmaktadır. Bu ücreti bazı firmalar sizler için kullanırken bazıları sizden aldıkları yüksek miktardaki ücreti alıp ortadan yok olurlar. Bu sebeple oldukça dikkatli davranmanız gerekecektir. Diğer bir husus ise fotoğraf çekimleri için sizi ofis dışında bir yere çağıran firmalara kesinlikle itibar etmemelisiniz. Ünlü oyuncuların çalıştığı, herkes tarafından bilinen, ün kazanmış, ajanslar, doğru cast ajansı olabilir. Bu ajanslar ile çalışmak size parlak bir gelecek sunabilir. Fakat illa büyük firmalarla çalışmanıza da gerek yoktur. Küçük şehirlerde de güvenilir, işini hakkıyla yapan cast ajansları bulunmaktadır.

Eğer cast ajansına oyunculuk ya da modellik için başvuru yapacaksanız, bahsettiğimiz faktörleri göz önünde bulundurarak başvuru yapmanız, sizin açınızdan büyük bir artı olacaktır.

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir