Oyunculuk Ajanslarından Yurtdışına Açılmak Mümkün Müdür?

Oyunculuk yapmak ve yapılan oyunculuğu uluslararası bir alana taşıyabilmek çok büyük bir başarıdır. Bir oyuncunun yurtdışına açılması hem mesleki açıdan hem de maddi açıdan çok fazla avantajı da beraberinde getirmektedir. Oyuncuların yurtdışında oyunculuk yapmak için de bir oyunculuk ajansına kayıt olması gerekmektedir. Fakat bu amaçla kayıt olunan oyunculuk ajansının taşıması gereken özellikler daha kapsamlı bir araştırma sürecini gerektirmektedir.

Oyunculuk Ajansları ile Yurtdışı Oyunculuğu

Kaliteli oyunculuk ajanslarının birden fazla merkezlerinin bulundukları bilinmektedir. Bu merkezler ülkemizin farklı illerinde bulunmaktadır. Ayrıca işlerini profesyonel olarak yapan cast ajansları yurtdışında da belirli ofisler açmayı başarmışlardır. Bu oyunculuk ajansları yurtdışındaki bağlantıları da kuvvetli olan ajanslardır. Böylelikle ajanslara kayıt yaptıran oyuncuların yurtdışında da oyunculuk yapabilmeleri mümkün hale gelmektedir.

Oyuncuların yurtdışında gerçekleşecek olan projelerde çalışmak hedefleri varsa cast ajanslarının imkânlarını araştırmaları gerekmektedir. Bu imkânı oyuncularına sunan ajanslara yaptırılan kayıtlar oyuncuları hedeflerine bir adım daha yaklaştırmaktadır. Yurt dışında tanınan bir isim haline gelebilmek için yabancı dil bilmek aranan ilk şartlardan biridir. Oradaki çekim ekibi ya da diğer oyuncularla anlaşıp daha iyi bir oyunculuk performansı sergilemek yabancı dile olan hâkimiyete bağlıdır.

Bazı oyuncaların yurt dışına açılaması ise daha farklı gerçekleşmektedir. Oyunculuk ajansları oyuncularını genellikle yurtiçi projelerine yönlendirmektedir. Fakat bu projenin yurt dışına satılıp satılmayacağı o aşamada belli olmamaktadır. Ülkemizde yayınlanan diziler özellikle Arap ülkelerinde ve Güney Amerika’da bir hayli talep görmektedir. Yerli dizi projelerinin yurtdışı satışlarının yapılması oyuncuların yurtdışına açılmalarına fırsat vermektedir. Yurtdışında gösterilen dizilerde keşfedilen isimler gerekli irtibatın kurulması sonrasında oradaki başka projelerde de yer almaktadır. Böylelikle yerli bir oyuncunun uluslararası bir oyuncuya dönüşmesi mümkün olmaktadır. Ayrıca gelişmiş cast ajansları oyuncularını büyük film festivallerine de gönderebilmektedir. Yurt dışında olan bu festivaller oyunculara hayal dahi edemeyecekleri kapıları aralamaktadır. Oyuncuların bu fırsatlara erişebilmesi kaliteli bir cast ajansına bağlıdır. Bunun yanı sıra yetenek ve şans oyunculuk ajansları ile yurtdışına açılmak için gerekli olan diğer kriterlerin başında gelmektedir.