Kimler Fotomodel Olabilir?

Fotomodellik çağımızın en çok tercih edilen meslek dallarından biri haline gelmiştir. Pek çok insan bu işi profesyonel olarak yapmaktadır. Bunun yanı sıra özellikle üniversite öğrencilerinin ek gelir olması açısından da fotomodellik yaptıkları bilinmektedir. Fotomodel olmak için gereken şartları taşıyan her yaş grubundan insan bu mesleği yapabilmektedir. Cast ajanslarına başvuru yaparak fotomodelliğe başlanabilmektedir.

Fotomodellikte Aranılan Şartlar

Fotomodel olmak isteyen kişilerin her şeyden önce güzel bir yüze sahip olmaları gerekmektedir. Fotomodellik ajansları bu meslek için başvuruda bulunan adaylarda ilk önce bu kıstasa dikkat etmektedir. Başvuru sırasında gönderilen fotoğraflar üzerinde oynamamak gerekmektedir. Fotomodellik için gönderilen fotoğraflarda sadece ufak renk ayarlamalarına hoş gözle bakılmaktadır. Bunun yanı sıra özellikle vücutta bulunan leke ya da ben gibi şeyleri photoshop ile yok etmek kesinlikle yanlıştır. Cast ajansları kişinin fotomodellikte en iyi şekilde kendini geliştirmesi adına yardımcı olmaktadır.

Güzel bir yüze sahip olan her insan ne yazık ki fotomodel olamamaktadır. Güzel yüz bu işin artısıdır fakat fotomodeller düzgün bir duruşa da sahip olmak zorundadır. Bazen ürün tanıtımları için yapılan fotoğraf çekimleri saatlerce sürmektedir. Bu aşamada fotomodellerin duruşlarını bozmamaları ve fotoğrafçıdan gelen talimatları aynen yerine getirmeleri gerekmektedir. Ayrıca fotomodelleri rakiplerinden ayıran en belirleyici unsur bakışlardır. Fotoğraflarda insanların aklında kalan bakışlar sunabilen fotomodeller hem ajanslar hem de firmalar tarafından seçilmektedir.

Fotomodellik yapmak için saygılı olmak gerekmektedir. Çünkü fotomodellik arkasında büyük bir ekibin çalıştığı meslek dallarından biridir. Ekip arkadaşlarına karşı iyi davranışlarda bulunmayan ve ego sahibi olan kişilerin meslek hayatlarında kalıcı olmadıkları bilinmektedir.

Fotomodel olmak için sayılan kriterlere sahip ya da bu kriterlere uyum sağlayacak her birey fotomodel olabilmektedir. Fotomodellikte mankenlikte olduğu gibi uzun bir boya da ihtiyaç duyulmamaktadır. Ortalama bir boy ya da ortalamanın biraz üzerinde olan bir boy fotomodellik için yeterlidir. Bu meslek için herhangi bir yaş kısıtlaması getirilmemiştir. Bireyler sadece bakımlarını yapmakla ve düzgün bir fiziğe sahip olmakla zorunlu tutulmuşlardır. Bu da iş disiplini ile alakalıdır. Kendilerini disipline edemeyen kişilerin bu konuda bir cast ajansından ya da fotomodellik ajansından yardım almaları onlar için yararlı olacaktır.