Figüranlıktan Başrole Giden Yol

Oyuncu ajansları mankenlik ve oyunculuk alanlarına her gün yeni yüzler kazandırarak bu sektörün daha da gelişmesine ve ilerlemesine imkan sağlamaktadır. Oyuncu olmak isteyen onlarca aday her gün bu ajanslara web sitesi üzerinden başvuru yaparak ajanların onları keşfetmelerini beklemektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir şey vardır. Ajansların oyuncu adaylarını keşfedebilmeleri için onların yeteneklerinin sergilenmesini ve oyunculuk becerilerini göstermelerini istemektedirler.

Oyunculuk ajansları yapılan bu başvuruları en iyi şekilde değerlendirerek kişileri seçmelere alırlar. Bu seçmelerin daha sağlıklı olması açısından kişi başvuru formunda yeteneklerinden, becerilerinden ve aldıysa eğer oyunculuk eğitiminden bahsetmelidir. Böylelikle oyunculuk ajansları da başvuruları en iyi şekilde değerlendirir ve kişilerin oyuncu olma hayallerine kavuşmaları için kapı aralar. Oyuncu adayları ilk olarak dizilerde figüran olarak rol alırlar. Bu esnada eğer kendilerini ajans yetkililerine ya da yapımcılara kanıtlarlarsa figüranlıktan başrole kadar yükselme şansını yakalayabilirler. Ancak figüran olma hayali olan kişiler başrollüğe yükselmeyi planları arasına almamışsa dizi ve reklam sektöründen figüran olarak ilerlemek istiyorlarsa eğer figüranlık ajanslarına başvuru yapabilirler.  Figüranlık genellikle dizi ya da reklam filmlerinin kalabalık sahnelerinde gerek duyulan bir roldür. Kalabalık sahne çekimi yapılacak olan dizi ya da reklam filminde yapımcılar ve proje sahibi firmalar figüranlık ajanslarından destek alarak ihtiyaçlarını en iyi şekilde giderirler. Yapımcılar figüranlara ne zaman ihtiyaç duysa direk ajanslar ile iletişime geçer.

Figüran olmak isteyenler kalabalık sahne çekimlerinde, çekilecek filmin ya da reklamın içeriğine göre rol alırlar. Figüranlık sadece amatör oyuncudan ibaret değildir. Çekilecek sahne bazen gerekli olan figüran eksikliğinin tamamlanmamasından dolayı aksayabilir. Bu durum da çekimlerin gecikmesiyle beraber yaratacağı zaman kaybını da beraberinde getirir ve yapımcıları zarara uğratabilir. Küçük ve amatör bir meslek olarak görülen figüranlık aslında oldukça önemli bir meslektir. Günümüzde tanıdığımız çoğu ünlü isimin geçmişini araştırdığımızda figüranlıktan başrollüğe yükseldiğini görmekteyiz. Kişi kendindeki yeteneğini yapımcılara ve ajans yetkililerine de kanıtlamayı başarırsa eğer onun da bu yolda ilerleyerek başrollüğe yükselmesi büyük kazançlar elde etmesi kaçınılmaz olur.

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir