Cast Ajansları Ve Oyunculuk Ajanslarının Görevi

Cast Ajansları Ve Oyunculuk Ajanslarının Görevi

Cast oyunculuk ajansları; oyuncu olmak isteyen , mankenlik, reklam oyunculuğu, fuar hostesliği veya figuranlık gibi meslekleri yapmak isteyen bireylerle, bu bireylere ihtitaç duyan yapım şirketleri, reklam ajansları veya fuarlarda veya lansmanlarda üretmiş olduğu ürünlerin tanıtımını yaptırmak isteyen firmaları buluşturan resmi kurumlardır. Yani diyebiliriz ki bir bakıma aracı kurumlardır.

Oyunculuk ajansları ise; oyuncu olmak isteyen, bu sinema filmi , dizi veya reklam oyunculuğu olabilir, bireyler ile yapım şirketlerinini bir araya getiren kuruluşlardır. Baktığımızda iki çeşit ajans da aslında aynı işi yapmaktadır fakat cast ajanslar biraz daha genel ve kapsamlı çalışmaktadır.

Bu iki çeşit kurumun da sistemleri aynı şekide çalışmaktadır. Şöyle ki; bir oyuncu, figuran, manken , fuar hostesi veya manken olmak isteyenler bu kurumlara internet aracılığıyla veya bizzat gidip belirli bir ücret karşılığı başvurusunu yapar.Bu ajanslar da gerekli niteliklere uygun kişileri kendi sistem dosyasına kaydeder ve ihtiyacı olan yapımcılar, reklamcılar veya firmalarla buluşturur.

Cast ajanslar veya oyunculuk ajansları , kuruluşundan sonra belirli bir ücret mukabilinde yapımcılar, reklamcılar ve firmalarla anlaşmalar yapar. Kendi sistem dosyasına kaydettiği bütün isimleri oyuncu arayanlar vs boy, kilo, yaş, cinsiyet vb kategorilere ayrılmış olarak bulur ve hangi özelliklere sahip bir oyuncu, manken veya fuar hostesi arıyorsa bu şekilde hızlı bir şekilde temin edebilir.

Şimdi gelelim oyunculuk ajansları vw cast ajansların nasıl kazanç sağladığında. Tabi ki bu hizmetlerini belirli kazançlar dahilinde yapmaktadırlar. Diyelim ki ; Cast ajans araclığıyla veya oyunculuk ajanslarıyla bir dize veya film teklifi alındı. Yapım şirketleriyle oyuncu adayı bir araya gelir ve yapımcının projesini görüşür. Projenin büyüklüğüne, çalışma süresine, dizi ise kaç bölüm oynayacağına göre yapımcı tarafından belirli bir ücret teklifi yapılır. Oyuncu adayı eğer bu teklifi uygun görürse bir anlaşma sağlarlar. Oyuncu dizide veya sinema filminde rol almaya başladığında, oyuncunun alacağı daha önceden anlaştıkları bedel cast ajans veya oyunculuk ajansına ödenir. Ajans da bu bedelin içerisinden daha önce oyuncu ile anlaştıkları miktarı alarak kalanını oyuncuya ödemesini yapar.