Mankenliği Fotomodellikten Ayıran Özellikler

Kendini bakımlı ve yetenekli bulan birçok kişi manken veya fotomodel olmak istemektedirler. Sektörün çok fazla gelişmesi sonucunda da birçok yetenekli manken ve fotomodel aranmaktadır. Mankenlik ve fotomodellik oldukça karıştırılan meslek grupları olmaktadır. Bu iki mesleğinde birbirinden farkının olmadığı düşünülebilmektedir. Bu ise çok yanlış bir düşünce olmaktadır. Mankenlik ve fotomodellik birbirinden oldukça farklı meslekler olmaktadır. Birbiri ile çok fazla karıştırılabilmektedir.

Fotomodellikte sadece vücudumuzun tek bir yeri ön plana çıkarılabilirken, vücudumuz da ön plana çıkarılabilmektedir. Fotomodellikte fiziki görünüş oldukça önemli bir noktada yer almaktadır. Fotomodellikte bireyler firmaların ürünlerini tanıtmak amacı ile stüdyolarda çeşitli poz vermektedirler. Bu çekilen fotoğraflar ise profesyonel bir ortam içerisinde hazırlanarak dergi veya gazetelerde yayımlanmaktadır. Bunun yanında fotomodel olan bireyler marka yüzü olmanın yanında şirketlerin de yüzü olabilmektedirler. Fotomodellik öncelikli olarak basılı yayınlar için kullanılmaktadır. Fotomodellik ise kendi içerisinde çeşitli bölümlere ayrılabilmektedir. Bunlardan bir kaçı ise el modelliği, ayak modelliği gibi sıralanabilmektedir. Cast ajans başvurularını aksatmadan yapabilirsiniz.

Mankenlik ise fotomodellikten oldukça farklı olmaktadır. Mankenlik yapanlar tasarımları podyumlarda halka sergilemektedirler. Bu kısımda ise fiziki görünüşün yanında beden dili kullanımı, jest mimik kullanımı oldukça önem taşımaktadır. Manken olmak isteyenler bu nedenden dolayı da çeşitli eğitimler almaktadırlar. Her manken bir fotomodel olabilirken, her fotomodel bu nedenden dolayı başarılı bir manken olamamaktadır.

Fotomodellik tamamen bir ekip işi olmaktadır. Bu kısımda çekilen fotoğrafların doğru açı ile olması veya daha sonrasında ise düzenleme işlerinin yapılması bir ekip işidir. Fakat mankenlikte ise bireylerin kendi yetenekleri her zaman ön planda bulunmaktadır. Podyumda tasarımlar sergilenirken gösterilen performans bireylerin kendilerine bağlı olmaktadır. Bu nedenden dolayı da mankenlik ve fotomodellik birbirinden oldukça farklı olmaktadır.

Manken ve fotomodel olmak isteyenler ise öncelikli olarak cast ajans başvurularında bulunmaktadırlar. Cast direktörleri ise bulunan ajanslara başvurarak yönetmenin istekleri doğrultusunda uygun adayları belirlemektedirler. Cast ajans başvuru direktörleri ise uygun görmüş olduğu adayları yönetmene göstermektedir ve yönetmen ise aralarından bir seçimde bulunarak, yetenekli ve projeleri için uygun olan kişiyi projelerinde yer vermektedirler.